Inkilų kėlimo šventė „Paukščiai grįžta namo“


Kovo 24 d. Raseinių r. Betygalos Maironio pagrindinės mokyklos mokiniai dalyvavo inkilų kėlimo šventėje „Paukščiai grįžta namo“. Inkilų kėlimas – šventė ne tik grįžtantiems paukščiams, bet ir žmogui, ypač vaikams.
Dubysos regioninio parko vyr. specialistas Vaidas Greičius papasakojo apie miškuose gyvenančius paukštelius, jų rūšis, ypatumus. Supažindino su inkilų gaminimo ir kėlimo taisyklėmis, ir, žinoma, talkininkavo įkeliant inkilėlius į mokyklos teritorijoje bei poeto Maironio tėviškės sodyboje augančius medžius. Šventės metu sužinojome, kad inkilai turi būti gaminami iš natūralių medžiagų – neobliuotų, nedažytų lentų, kad paukščių jaunikliai galėtų lengviau įsikabinti. Inkilus kabinti reikia į rytų ar pietų pusę. Neretai žmonės prie inkilo landos pritvirtina ir laktą, galvodami, kad paukščiams bus patogiau ant jos pritūpti, tačiau lakta patogumą suteikia nebent plėšrūnėms kiaunėms ir katėms, o paukščiams ši kartelė nereikalinga.
Inkilą reikia pritvirtinti taip, kad jis būtų stabilus, nesiūbuotų vėjyje, maždaug 3-4 metrų aukštyje. Dažniausiai inkilai keliami smulkiems paukščiams, tokiems kaip varnėnai, įvairios zylės, musinukės, paprastosios raudonuodegės. Inkilai keliami ir retoms paukščių rūšims, pavyzdžiui, kukučiams, pelėdoms, žalvariniams ir netgi žinduoliams – miegapelėms bei šikšnosparniams.
Rekomenduojama inkilus kelti ištisus metus, nes jie suteikia prieglobstį ne tik paukščiams perėjimo laikotarpiu – juose gali nakvoti įvairūs paukščiai, apsigyventi vabzdžiai ar kaupti maisto atsargas miegapelės.
Raseinių krašto istorijos muziejaus muziejininkė Vita Andriulienė vaikams priminė apie poetą Maironį, jo mokymąsi Betygalos mokykloje. Pasidžiaugė, kad mūsų mokiniai įsijungė į akciją, kurios metu kabinome inkilus Maironio tėviškėje.

Skip to content